Friday, October 28, 2011

Indian summer / Babie lato

This time I'm not gonna share any recipe, but some photos I took in September after coming back to Poland.
I have kept them in my system for almost two months now and completely forgotten abut them. Yesterday I've been organizing my files and came across them, so it's a good opportunity to show the beauty of our nature, as I am planning another short outing with a camera to picture Golden Polish Autumn. 

Indian summer... did you hear about such phenomenon? Funny coincidence that my husband is an Indian :)... I've checked and  this name is not associated with India anyhow, but American Indians. By the way summers in India are sizzling, so it would be difficult to associate them with a period of such nice and pleasant weather as the end of European Summer.

What is Indian summer? According to Wikipedia an Indian summer is a meteorological phenomenon that occurs in the autumn. It refers to a period of considerably above normal temperatures, accompanied by dry and hazy conditions, usually after there has been a killing frost. Depending on latitude and elevation, the phenomenon can occur in the Northern Hemisphere between late September and mid November.

This year September was beautiful. After few cold days at the end of August there were at least few weeks of wonderful warm weather, during those warm days I clicked some photos in our garden. I hope you will like them.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tym razem nie będzie żadnego przepisu. Chciałabym podzielić się kilkoma zdjęciami, które zrobiłam we wrześniu po powrocie do Polski. 
Zorientowałam się, że trzymam je nieopublikowane na komputerze już prawie dwa miesiące i kompletnie o nich zapomniałam. Wczoraj robiłam trochę porządku w moim zaśmieconym elektronicznymi śmieciami komputerze, natknęłam się na nie i pomyślałam, że warto je teraz pokazać i zachować chronologię pór roku, jako, że niebawem planuję jakiś mały plenerek by uwiecznić Złotą Polską Jesień.

Babie lato... czym w zasadzie jest? Według Wikipedii jest to okres pięknej i ciepłej pogody we wrześniu lub październiku w czasie utrzymywania się układu wyżowego. Jest on skutkiem ogólnego uspokojenia atmosfery półkuli w okolicach równonocy jesiennej z powodu stosunkowo małych kontrastów termicznych między południem, które już nie jest tak usłonecznione, a północą, która nie zdążyła się jeszcze wychłodzić.

Po angielsku Babie Lato to Indian Summer, zastanawiałam się czy nazwa ta ma coś wspólnego z Indiami. jednakże doszłam do wniosku, że w tym wypadku chodzi o Indian amerykańskich, a nie o Indie. Z resztą trudno było by sobie wyobrazić skojarzenie tej przejściowej ,przyjemnej pory roku o łagodnych temperaturach jaką jest Babie Lato, w porównaniu do lata w Indiach, które przypomina raczej piekarnik nastawiony na maksymalną temperaturę ;) 

W tym roku wrzesień mieliśmy przepiękny. Po kilku zimnych dniach w sierpniu, nastało kilka tygodni bardzo przyjemnej, łagodnej pogody. Podczas któregoś z weekendów, wybrałam się z aparatem na naszą działkę i tak oto powstały te fotografie. Mam nadzieję, że będą się Wam podobały.

Tym czasem pozdrawiam jesiennie.

 our farmville crop / nasze działkowe plony :)
No comments:

Post a Comment