Friday, August 12, 2011

An inspiration/Inspiracja

Jesus said " The Kingdom of God is inside you and all around you, not in mansions of wood and stone. Split a piece of wood and I am there, lift a stone and you will find me."*

Walking through the streets of Mumbai I have found an evidence how this gospel of Thomas works in a life of   Hindu devotees. Even though I'm not a Hindu,  I need to say that I really admire the faith and belief's of this religion. Hindu's do not need much, they can pray to a tree as well as to a stone, as they believe that God is all around.

So Whoever you believe in remember"God dwells within you, as you".**

*Gospel of Thomas
** Elizabeth Gilbert "Eat, Pray, Love"
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Jezus rzekł: Królestwo Boże jest w was i wokół was. Nie w domach z drewna i kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam, podnieś głaz, a znajdziesz mnie".

Przechadzając się ulicami Bombaju natrafiłam na dowód, jak słowa ewangelii Tomasza obrazują się w życiu codziennym Hinduistów. Co prawda ja Hinduistką nie jestem, jednak muszę przyznać, iż szczerze podziwiam ich wiarę. Ludziom tym nie potrzeba zbyt wiele. Wierzą, że Bóg jest wszędzie dlatego równie dobrze mogą modlić się do drzewa jak i do kamienia.

Więc bez względu na to w Kogo wierzysz pamiętaj "Bóg mieszka w Tobie, jako Ty".


*Ewangelia wg. Tomasza
** Elizabeth Gilbert "Jedz, Módl się i Kochaj"

No comments:

Post a Comment